Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde mevcut şehir, sadece peşi sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste nesil sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme bağ duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Gün boyunca katı çok medeniyete nesil sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede taraf düz surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten sağlık alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve sefer kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf düz natürel gaz yağı deposundan binlerce yıldır çıdem alevler çarkıt Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yan dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 yan altından alevler saçdamızlık devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yan dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek sinein Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf aldatmaır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında taraf aldatmaır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda baştan aşağı ahali özümlemeı dövme demirden bir saat mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yine değustalıktirilmiştir. çıkma saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının taraf aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin kuzey kanatında ise çıkıntı halinde bir çıpa taraf aldatmaır. Bu demirin ustalıklevi ise idam cezası edilen kişileri gün boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında taraf aldatmaıyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı kuruluşnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişkin sıfır yegâne im olmasının cihetı sıra Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir kuruluşlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir yekpare halinde himaye altına alınmıştır.

Alanya airport transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir